Merhaba arkadaşlar bu yazımda size instagram da uygulama oluşturmayı ve access token alma işlemini göstereceğim. Aslında burda oluşturacağımız uygulama ne işe yarayacak diyebilirsiniz tabi bunun içinde açıklamam var bundan sonra ekleyeceğim İnstagram Fotoğraflarını Görüntüleme Adlı yazımda uygulama oluşturmamız ve access token almamız lazım o yüzden. Uzatmadan  anlatmaya başlayım.

 

ADIM 1: 

https://instagram.com/developer adresine giriyoruz, sağ üst köşedeki giriş yap butonuna tıklıyoruz ve mevcut instagram hesabımızla giriş yapıyoruz.

ADIM 2:

https://instagram.com/developer/clients/register/ adresine giriyoruz. Ve aşağıdaki görseldeki gibi boşlukları dolduruyoruz. Sizin uygulamanız olacağı için uygulama adını vs özelleştirmeniz lazım. Ve Security tabına geçip Disable implicit OAuth diye işaretli bir yer var ordaki tik işaretini kaldırmamız lazım. Ve register’a tıklıyoruz.

1

 

 

ADIM 3 (ACCESS TOKEN ALMAK):

Ve son olarak access tokenimizi alacağız. Bunun için aşağıdaki linkte koyu ve eğik olan yerleri kendinize göre düzenlemeniz gerekli.

2

https://instagram.com/oauth/authorize/?client_id=CLIENT_ID_NUMARANIZ&redirect_uri=REDİRECT_URI&response_type=token

Bu adrese gittikten sonra http://niyazifurkanbar.name.tr/#access_token= gibi bi adrese yönlendirecek #access_token= ‘ den sonraki yer sizin access tokeninizdir.

 

ADIM 4 (User Id almak) :

User ID ‘nizi öğrenmenizin 2 yolu var.

Birincisi aldığımız access token kodunda ilk başta sadece sayıyla oluşan . (nokta)’ya kadar olan yer bizim user id ‘miz.

İkinci yol ise http://jelled.com/instagram/lookup-user-id adresine gidip kullanıcı adımızı yazarak kolayca ulaşmak.

Tercih sizin 🙂