Hayatta uyguladığım en verimli prensiplerden ikisini paylaşmak istiyorum. İkincisini ben uydurdum, ama ilkini bir komedyenden öğrendim. Seinfeld’den. Kendisi der ki: “Zinciri Kırma!”


Seinfeld 90’lı yılların en önemli komedyenlerinden biri. Kendi adıyla yaptığı televizyon şovu bana göre gelmiş geçmiş en iyi sitcom – komedi dizisidir: “Hiç bir şey hakkında bir show.”

seinfeld

2007 yılında sevgili eşim Devletşah, Seinfeld’le ilgili bir makale okuyupbunu blogunda yazdı. Zinciri Kırmayın! O günden beri eşimle birlikte kendi hayatlarımızda bu kuralı pek çok alanda uygulamaya çalıştık ve işe yaradığını gördük. Uygulaması son derece basit bir prensip bu.

Hedefini belirle. O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap. Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy. Her gün bu işlemi tekrarla. Takvimini çarpılarla doldur. Yan yana gelen bu çarpılardan bir zincir oluştur. Yeni amacın bu zinciri kırmamak!

Seinfeld kendisine “daha iyi komedyen olmak isteyenlere ne önerirsin?” diye sorulduğunda bunu söylemiş. Daha iyi bir komedyen olmak için daha iyi espriler yazması gerektiğini fark etmiş ve bunun için de her gün yazmaya karar vermiş. Kendini motive etmek için kullandığı bu zincir metaforu işe yaramış. Onu işine sıkı sıkı bağlamış.

Bunu uygulamak için yapmamız gerekenleri tekrar bir gözden geçirelim. Öncelikle bir amacımız, bir hedefimiz olmalı. Mesela daha sağlıklı bir insan olacağım. Ya da daha çalışkan bir öğrenci; mesleğinde daha uzman, daha kültürlü, daha yardımsever biri gibi…

İsterseniz ortak bir hedef belirleyelim önümüzdeki yıl uygulamak için. Seinfeld’in izinden gidelim. Her gün yazı yazalım. Hangi konuda olursa. Neyi yazabiliyorsak. Günlük tutabiliriz ya da öykü yazabiliriz. Okuduğumuz, izlediğimiz şeylerle ilgili notlar tutup, özet çıkartabiliriz. Ama her gün yazalım. 20 dakikaya ne dersiniz? Yapılması kolay bir şey gibi görünüyor değil mi? Hedefimizi yüksek sesle bir kez daha tekrarlayalım: “Her gün 20 dakika yazı yazacağım.” Böyle söyleyince biraz zor gibi geldi değil mi? Tamam, o halde hedefimizi değiştiriyorum: “Her gün 20 dakika kitap okuyacağım.” Bunu yapamayacak olan var mı? Gerçekleştirilmesi çok daha kolay bir hedef.

Şimdi sizinle bir başka prensibi paylaşmak istiyorum. Bu prensip tamamen benim uydurduğum bir şey ve adı “ikiye böl!” Yapmak için gözüne kestirdiğin hedefi “ikiye böl!” Yaparım dediğin şeyin yarısını yap.

Buna göre hedefimizi revize edelim. Ne demiştik? “Her gün 20 dakika kitap okuyacağım.” 20 dakika nedir ki bunu rahatlıkla yapabilirim diyorsunuz. Ama hedefinizin çok önemli bir ikinci parçası var, bunu “her gün” yapacaksınız. Her gün. Takvime yeni bir çarpı koymak. Bu çarpılarla bir zincir oluşturmak. Bir gün bile çarpı koyamazsanız zincir kırılır, unutmayın.

İşte tam da bu yüzden ikinci bir prensip uydurma gereği duydum. 20 dakikayı “ikiye bölmeliyiz.” Yeni hedefimiz “Her gün 10 dakika kitap okuyacağım.”

Hedefimiz belirlendiğine göre sıra takvimde. Kocaman bir yeni yıl takvimi alın. Her gün görebileceğiniz bir yere asın. Çarpılarla yapacağımız zincir sürekli gözümüzün önünde dursun ki, onu kırmamak için çaba sarfedelim. Takvim bulamıyorsanız, sizin için güzel bir takvim tasarladım. Yazıcıdan bu takvimi bastırabilirsiniz. Hatta birden fazla hedef belirleyip birden fazla takvim kullanabilirsiniz. Benim hayatım dijital, böyle analog/basılı işlerle uğraşamam ben diyenler için “there is an app for that!” iPhone kullanamam ben diyenler için de“Don’t Break the Chain” adında bir web sitesi var. Ama sonra web sitesinin adresini unuttum ya da evde elektrikler kesikti telefonumu şarj edemedim o yüzden zincirim kırıldı diye çıkmayın karşıma. Asıl mesele “zinciri kırmamak!”

Bu arada bazı aktiviteler için dikey zincirler oluşturmak da mümkün. Örneğin benim hedeflerimden biri YouTube kanalımdan “Her Pazar bir video yayınlamak.” Haftalık bir aktivite bu ama yine de zincire dönüşebiliyor. Dikey bir zincir.

Sonuçta herkes okur/yazar değil mi? Ama bu yıl gerçekten okuyalım, gerçekten yazalım diye böyle bir ortak hedef seçtim. Siz isterseniz her gün 5 dakika spor yapın, 10 dakika düşünün ya da 20 dakika sessizliğin sesindeki beyaz boşluğuyakalayın. Ama kendinizi daha iyi birine dönüştürmek için o zincire her gün mutlaka yeni bir halka ekleyin ve onu hiç kırmayın.

Not: Hedefinizi belirleyip “Zinciri Kırma Takvimi”ne ekledikten sonra fotoğrafını çekip benimle paylaşabilirsiniz. Bakalım kimler en uzun zinciri oluşturacak?

ZİNCİRİ KIRMA TAKVİMİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Kaynak (Source) : http://barisozcan.com/zinciri-kirma/